07 czerwca 2023 r.
Jak zwykle w czerwcu i jak zwykle niezwykła. Przed nami wybuch młodej sztuki. Od 11 do 18 czerwca 900 studentek i studentów Akademii zaprezentuje swoje prace w ramach Wystawy Końcoworocznej - tej przysłowiowej "kropki nad i" procesu dydaktycznego naszej Uczelni.
źródło: archiwum ASP, Wystawa Końcoworoczna 2022
„W ramach wystawy chwalimy się pracami studyjnymi studentów, przyglądamy się ich odpowiedzi na nasze propozycje dydaktyczne” ― podkreśla Rektor, prof. Andrzej Bednarczyk. ― „Zapraszamy wszystkich zakażonych sztuką do odwiedzenia ekspozycji i dzielenia się spostrzeżeniami. Ta wystawa to istny gabinet luster. My wszyscy, jako odbiorcy, będziemy się przeglądać w lustrze prac studenckich. Drugi zestaw luster to ten, dzięki któremu studenci przeglądają się w pracach swych koleżanek i kolegów. I trzeci zestaw luster, dzięki któremu my, profesorowie, mamy okazję podglądać siebie poprzez prace naszych wychowanków”.
Niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem tegorocznej wystawy będzie zorganizowane po raz pierwszy „Święto studentów, kolekcjonerów i mecenasów". Pragniemy stworzyć unikalną możliwość spotkania wszystkich, zaangażowanych bezpośrednio w kreację młodej sztuki. Pragniemy uhonorować mecenasów naszej Uczelni. Pragniemy, by mecenasi i kolekcjonerzy mogli poznać swych beneficjentów, a studenci mieli okazję ujrzenia swych mecenasów. „Kontakt z partnerami jest dla nas szczególnie istotny” ― zauważa Prorektor ds. współpracy, prof. Bartłomiej Struzik. ― „Jeden z aspektów, który pragniemy wzmocnić w procesie dydaktycznym, to płynne wejście naszych studentek i studentów na rynek pracy. Dlatego spotkanie z naszymi partnerami, z firmami, które wspierają nas już na etapie studiów, jest bardzo istotne. Kolejnym ważnym aspektem jest rodząca się wśród przedsiębiorców potrzeba budowania własnych kolekcji sztuki. To moment wejścia we współpracę pomiędzy artystą i odbiorcą sztuki. Stąd pomysł na zorganizowanie spotkania, przestrzeni, w której możemy spojrzeć sobie w oczy i podziękować za wzajemne zainteresowanie - bo przecież od tego zainteresowania wszystko się zaczyna”.
W ramach Wystawy Końcoworocznej swój dorobek zaprezentuje siedem wydziałów i dziewięć kierunków. Niewątpliwą ciekawostką będą przestrzenie, w których zostaną zaprezentowane poszczególne ekspozycje. „Zależy nam, żeby zwiedzający przyszli do budynków Uczelni” ― podkreśla Prorektor ds. upowszechniania dorobku, prof. Joanna Kubicz. ― „Zależy nam, żeby dzieła były doświadczane w przestrzeni, w której powstają. To niejako pokazywanie Akademii od kuchni. Zwiedzający mogą wejść, doświadczyć miejsc, w którym studenci przez cały rok tworzą i zderzyć te miejsca z efektami pracy. Mogą też zajrzeć do pracowni”.
Dla dwóch wydziałów ― Architektury Wnętrz i Grafiki ― Wystawa Końcoworoczna ma niejako wymiar symboliczny. Obie jednostki powitają kolejny rok akademicki w nowej lokalizacji przy ul. Wł. Syrokomli. „To kropka nad i ponad siedemdziesięcioletniej bytności naszego wydziału w tej lokalizacji. Budynek, w którym dotychczas się mieściliśmy, ma wprawdzie swoje ograniczenia, ale ma również swoją duszę” ― mówi prof. Marek Błażucki, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, a prof. Tomasz Daniec, dziekan Wydziału Grafiki, dodaje ― „Budynek na Humberta to takie miejsce, które obrosło legendą. Tam wydział miał swoje początki ale teraz go opuszczamy, przenosimy się w miejsce zdecydowanie bardziej komfortowe, które przede wszystkim będzie nam umożliwiać połączenie kilku jednostek, z których składa się nasz wydział, w jednej lokalizacji”.
Dużym sukcesem mogą się w tym roku pochwalić studenci Wydziału Form Przemysłowych, którzy zaprojektowali futurystyczne kluczyki do samochodów Rolls-Royce. Ale to nie jedyna tego rodzaju aktywność. „Podejmujemy różne formy współpracy z przedsiębiorstwami i instytucjami” ― zaznacza prodziekan, dr Grzegorz Matusik. ― „Staramy się odpowiadać na potrzeby rynkowe, Wzornictwo to nie tylko działalność na rzecz przemysłu, ale również na rzecz społeczeństwa i użytkownika”.
Odmienne problemy stają przed studentami Wydziału Intermediów. „Staramy się odpowiedzieć na wyzwania współczesności, nasyconej mediami i technologią” ― mówi dziekan, dr Mariusz Front. „Nasza specyfika opiera się na łączeniu i przenikaniu wszelkiego rodzaju kierunków, związanych z mediami. Możemy łączyć interaktywność z performancem czy animację ze sztukami dźwięku”.
Szczególne miejsce w strukturach Akademii Sztuk Pięknych zajmuje Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Jak podkreśla dziekan, dr hab. Jarosław Adamowicz, współczesna sztuka konserwacji „to interdyscyplinarność i holistyczne myślenie o czymś, co chętnie nazywamy naszym dziedzictwem. Kształcenie konserwatorów zawsze przebiega na linii nauk humanistycznych, artystycznych i nauk ścisłych”. Będzie się o tym można przekonać, odwiedzając ekspozycje przy ul. J. Lea.
Wystawa Końcoworoczna stanowi wizytówkę dydaktyki naszej Uczelni, podsumowanie całorocznej pracy studentów, a co za tym idzie ― ich profesorów. Ale bohaterami wydarzenia pozostają studenci. Jak zauważa dziekan Wydziału Malarstwa, prof. Witold Stelmachniewicz, pełni ona dwojaką rolę. ― „Z jednej strony rozliczamy się przed całą społecznością akademicką z tego, jakie osiągnęliśmy efekty dydaktyczne, ale z drugiej strony - co jest ciekawsze - prezentujemy dorobek naszych studentów. Dochodzi do kontaktów ze zwiedzającymi, co niejednokrotnie stwarza bardzo ciekawe sytuacje, np. nierzadko pierwsze zderzenie z odbiorcą”.
Ponadto, co podkreśla dziekan Wydziału Rzeźby prof. Jan Tutaj ― „wystawa pokazuje, jak zmieniają się studenci i ich sposób patrzenia. Pokazuje, że sens edukacji artystycznej jest wciąż ważny i że to, co robimy na uczelni, nie sprowadza się tylko do przekazywania kompetencji warsztatowych. Dydaktyka artystyczna a potem sztuka jest jednym ze sposobów widzenia świata”.
To niepowtarzalna okazja, aby poznać artystów i zajrzeć w miejsca, gdzie rodzi się młoda sztuka, tworzona przez zdolnych do wszystkiego studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zapraszamy na Wystawę Końcoworoczną.
Informujemy, że wszystkie wernisaże 11 czerwca będą tłumaczone na Polski Język Migowy.
Harmonogram wernisaży 11 czerwca
- godz. 11.00 ― Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki; ul. J. Lea 27-29,
- godz. 13.00 ― Wydział Malarstwa i Wydział Rzeźby; pl. J. Matejki 13,
- godz. 15.00 ―Wydział Architektury Wnętrz i Wydział Grafiki; ul. Sz. Humberta 3,
- godz. 17.00 ― Wydział Intermediów; ul. B. Joselewicza 23,
- godz. 19.00 ― Wydział Form Przemysłowych; ul. Smoleńsk 9.
17 czerwca (sobota) o godz. 18.00 w auli Akademii przy pl. Jana Matejki 13 odbędzie się finisaż wystawy, połączony z Galą „Święta studentów, kolekcjonerów i mecenasów”. Uroczystej gali towarzyszyć będzie pokaz światła, dźwięku i scenografii, przygotowany przez Wydział Intermediów oraz Wydział Malarstwa (kierunek Scenografia).
Patroni medialni: Radio Kraków, TVP3 Kraków, Dziennik Polski, Krakow.pl